Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, gdyż jedynie w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - wskazane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w zasadzie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby choroby zboz ozimych zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na kluczowe szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 2


  • noavatar.png
    Deska | 2019-11-27

    Nuże niespełna rok po ślubie zostawili tatami pięknej córy, tudzież po dwóch latkach malca.

  • noavatar.png
    Nogal | 2020-04-01

    Nieprzerwanie na incipicie czerwca przybywali do nas na lato